24/2019

Verze pro tisk |

Jak jsem avizoval už dvakrát, jsem v takovém poloprázdninovém režimu. Předchozí víkend jsem se vypravil s partou přátel do okolí našeho partnerského města Boleslawiec. Konkrétně jsme si půjčili nafukovací kánoe a plavili se po řece Bobr.

Pro mě osobně to byl velký zážitek. Obzvlášť po tom, co jsem v předchozích dvou letech několikrát zažil přeplněnou Vltavu. Navíc cesta přes celé Česko je díky uzavírkám, opravám, objížďkám utrpení. Tady stačilo v pátek večer vyrazit a za necelé dvě hodiny jsme byli na místě. Za celý víkend jsme nepotkali jediného vodáka, zato dvakrát narazili na vydry, nespočetněkrát na ledňáčky, na luňáka, volavky, čápy a mnoho dalších druhů ptáků. Samozřejmě chyběla infrastruktura, jídlo i pití jsme si museli vést v barelech.

První noc jsme spali u Rakowického jezera nedaleko obce Rakowice Male. Zadarmo, nikde nebylo žádné omezení. Spolu s námi byly na místě jen dva karavany s přátelskými Němci.

Druhou noc jsme stanovali u fotbalového hřiště na okraji Boleslavce. Do nejbližšího obchodu a hospody to bylo asi 1 300 metrů. Místních jsme se zeptali, jestli můžeme využít jejich čerstvě posekanou louku a ohniště, nechali jsme jim za to několik plechovek plzeňského piva.

Řeka nebyla ani olej, ani nijak rychlá. Díky zdejším bobrům a různým polomům jsme párkrát objížděli stromy, ale nikdy jsme kvůli nim nemuseli vylézat z vody. První den jsme museli pár metrů přenášet kvůli malým vodním elektrárnám, druhý den třístupňový jez pod viaduktem v Boleslavci. Končili jsme u provizorního tábořiště pod mostem v Golnici.

Pokud hledáte zajímavé prázdninové vyžití v našem partnerském městě, toužíte aspoň po jedné vodě a nechcete sjíždět české dálnice (ať ty skutečné nebo vodní), doporučuji nás následovat. Lodě jsme si půjčili v Liberci (na celý víkend pětistovka). Pokud máte volna více, doporučuji se v Boleslavci aspoň den zdržet. Nádherně opravené náměstí s řadou restaurací a kaváren (za dvě večeře a pět piv jsem platil dvě stě čtyřicet korun - ale v takové lepší čtyřce), kříž v parku, keramika, cyklistické stezky ...

Ještě tady odkazuji na jeden svůj starší deník, v němž jsem popisoval nedaleký Przemkowski park krajobrazowy (zde), v němž najdete krásná jezera, písečné duny nebo starou vojenskou základnu.

Nahoru

Komentáře

Re: 24/2019

Ta voda vypadá pěkně! Ale bude to o něco větší, než Ploučnice ...

Nahoru