35/2018

Verze pro tisk |

Českou Lípu jsem opustil pár hodin po volbách, ale samozřejmě jsem i zpovzdálí sledovat, jak se situace vyvíjí.

Jak se dalo předpokládat, koalice vznikla ze subjektů, které stály v opozici proti současnému vedení města. Budou ji tak tvořit vítězné ANO, které získá post starostky a jednoho místostarosty, Živá Lípa s jedním místostarostou, a NaS s Piráty. Poslední dva subjekty sice nebudou mít svého člena ani v radě města, ale na neveřejná jednání budou mít přístup.

Za sebe píšu, že po dlouhých letech jsem s výsledkem některých voleb více spokojen než nespokojen. Co mohlo dopadnout lépe? Raději bych byl, kdyby Živá Lípa porazila ANO. Ale zároveň si myslím, že Jitka Volfová má více zkušeností než Jaroslav Turnhöfer. Radost by mi udělalo, kdyby se do zastupitelstva nedostal žádný komunista. Ale spíše proto, že nemám rád komunisty, než že by mi vadili Oldřich Panc nebo František Chot. Osobně mě mrzí, že v zastupitelstvu není Zdeněk Ježák.

Pár věcí je pro mě hádankou. Například, jestli Petr Jeník, když bude součástí koalice, bude pro město přínosem. Nechci se do něj znovu opírat, už bych se opakoval. Pravdou je, že volby si odmakal. I když i on tuší, že, stejně jako některé jiné, ho do zastupitelstva vynesla více značka než charisma. Jeho kladem je, že to s Lípou myslí dobře. Na rozdíl od anonymů ho já považuju za těžko uplatitelného. A v řadě věcí máme i podobný názor.

Nemám moc rád, když se na jednom pracovišti sejdou rodinní příslušníci. A starostka bude mít v zastupitelstvu a zřejmě i v radě svého manžela. Zároveň nevím, jak všichni členové ANO zvládnou své funkce. Na kraji a ve městě... Ať už jde o různé dozorčí rady nebo o náměstkování starostky. Na vyjádření, jak to bude, čekám. Ještě jsem si ho nikde nepřečetl, anebo mi uniklo.

Ustavující zasedání zastupitelů musí počkat na to, jak dopadnou tři stížnosti na průběh voleb v České Lípě. Jednu z nich podal Zdeněk Ježák a předpokládám, že se týkala prasáckých letáků, které nacházeli občané ve schránkách ještě v den konání voleb. Na co si může stěžovat Jaromír Štrumfa z ČSSD či Jindra Dědicová, netuším. Třeba jen zdržují, aby ještě o týden, dva mohla rozhodovat současná rada města. Ještě všechny smlouvy nejsou podepsané. Určitě se kromě autobusů muselo třeba rozhodnout o tom, kdo bude uklízet radnici apod. Anebo jde o to, že pár zastupitelů bydlí v Lípě jen formálně. Také se může vyplatit přepočítat hlasy, protože v některých případech byly rozdíly skutečně malé a při současném systému se chyba udělala jedna, dvě.

Hlavně bychom si měli v klidu uvědomit, že autobusy hned zadarmo jezdit nebudou, chleba ani pivo se nezlevní. Stejně tak není pravda, že končící zastupitelstvo udělalo všechno blbě, jak by se z některých odvážných prohlášení dalo dovozovat. Také nás nečekají žádné zcela růžové zítřky. Bazén za rok nebude, divadlo také ne. Mně osobně by stačilo, kdyby se už něco udělalo s těmi dírami u nás před domem – teda pokud to nejsou hrubé základy pro nový bazén.  

Zkrátka nečekám zázraky a nemyslím si, že jde vše změnit mávnutím kouzelného proutku. Doufám v lepší komunikaci města se svými občany i novináři. Není normální, když si starostka dá na ignore list všechny novináře ve městě a myslí si, že si tím nějak vylepší PR. Najmutí poskoci na facebooku všechno zachraňovat nemůžou.  

Když jsem napsal, že Petra Jeníka vynesla do zastupitelstva z velké části značka (Ježíš, ten mi zase dá), Romanu Žateckou tentokrát její značka zase spláchla. ČSSD je v krizi, ze které osobně radost nemám. Přes všechno to couvání z radnice, ale dopadla ČSSD v Lípě ještě poměrně solidně.

Jen se potvrdilo, že značky dělají hodně i v komunálních volbách. I proto byl můj tip na výsledek voleb tak hodně přesný. O to je úspěch Živé Lípy v tak velkém městě obdivuhodnější.

Níže se můžete podívat na magazín, který o Lípě připravuje televize rtm+. Dozvíte se, komu končící starostka Poděkovala.

 

Deník jsem vydal s předstihem, protože na víkend odjíždím dorazit jižní českou větev Svatojakubské cesty.

Nahoru

Komentáře

Re: 35/2018

ODS je poprvé od listopadu v opozici. Za ODS byl starostou pan profesor Zdeněk Pokorný, Skokan a Moudrá. Byly to i tři ODS, tři části historie České Lípy. Čtvrtá ODS skončila v opozici, nedokázali jsme voličům odlišit starou a novou ODS. V roce 2014 jsme neměli žádný program, cílem bylo konečně plnit staré sliby.
Opozice dokázala přivést k volbám skoro o 5 tisíc voličů více, než v roce 2014. Tito, a telefon na premiéra, dokázali změnit z gruntu vedení města, ale je to i závazek, a to dost velký, splnit očekávání.
Jen tak pro začátek knihovna v místě "Hotelu Tilija" mne nějak neoslovuje, naopak bych spíše doplnil původní hradbu města. Vyřešit "Městský pivovar" třeba na knihovnu ? bych nezatracoval. No uvidíme za rok. kt

Nahoru