38/2018

Verze pro tisk |

Už zase 17. listopad. Můj nejoblíbenější Státní svátek. Logicky proto, že jsem se jedné přelomové události s ním spjaté zúčastnil. A stále toho nelituji, přestože máme za prezidenta bývalého komunistu (a senilního samolibce, což je v tuto chvíli ještě horší) a za předsedu vlády dalšího komunistu (a bezskrupulózního lháře, což je v tuto chvíli ještě horší).

Snažil jsem se před chvílí hledat svůj deník, abych se podíval, co jsem si do něj tenkrát vlastně zapsal, ale je to marný. Deníků mám desítky, spíše stovky (psal jsem si je od jedenácti let). Jsou na skříni, v postelích, v policích. Zkusím spíše zavzpomínat.

Na Národní třídě jsem nebyl. Ležel jsem doma s horečkou. Nebyly mobily a my neměli ani obyčejný telefon. Věděl jsem, že do Prahy odjel spolužák, se kterým jsme sdíleli nejen dvojpostel. Má přiléhavé jméno, Martin Kontra. Nosil náušnici, hrál ve skupině Španělské mušky, podepsal Několik vět a strávili jsme spolu už letní brigádu před nástupem do školy. Seznámili jsme se v hospodě Žumpa. Zjistili jsme, že já před vejškou dělal u popelářů a on na patologii. Historka stíhala historku. Dnes mimochodem provozuje Bajkazyl na pražské náplavce.

O tom, že na Národní došlo k masakru studentů, jsem se dozvěděl až ve vlaku cestou do Ústí nad Labem. Když jsme přijeli na kolej, poslechli jsme si projev nějakého soudruha v televizi a pustili se do prvních letáků. Jen tak na koleni. V jednom větším pokoji jsme vymýšleli hesla a házeli je amatérsky na papír.

Druhý den jsme stáli před školou a dohadovali se s vyučujícími, pak se přesunuli do tělocvičny a přímí účastníci pražských událostí vyprávěli své příběhy. Diskutovalo se o tom, jestli se bude stávkovat nebo nebude. U mikrofonu vystoupili i zástupci učitelů a SSM. Paradoxně slova „stávka bude“ pronesl učitel Havel, který byl považovaný za šedou eminenci, která stíhala studenty například právě za nošení náušnic. Rozešli jsme se do skupinek podle kateder. Volili jsme stávkový výbor. Za nás chemiky to byl Jirka, současný školní inspektor, který nás tu a tam navštíví na gymnáziu. Také jsme upřesňovali požadavky. Byl jsem mladý, nerozvážný a pronesl jsem, ať tam dáme i zrušení čtvrtého článku Ústavy o vedoucí úloze KSČ. Pamatuji si ten vyděšený pohled spolužaček. Nikdo si neumí představit, jak naše normalizační generace měla důsledně vymývané mozky. Žili jsme v kleci. Prakticky jsme netušili, jak žijí lidi od nás na západ. Byli jsme zvyklí mluvit jinak doma u večeře a jinak ve škole. Když jsem si na gymnáziu připravil referát o Hovorech s T. G. M., řekla mi učitelka, jestli jsem provokatér nebo tak blbej. (Byl jsem blbej.) 

V úterý jsem jel s tehdejší spolužačkou Pavlou Pipkovou z Nového Boru do Prahy. Byl to šok. Ještě ve vlaku jsme si museli po upozornění sundat trikolóry, ale vstupem do metra se vše změnilo. Trikolóry měli skoro všichni, všude visely plakáty s různými hesly. A na Václaváku byly desítky tisíc lidí. Stál jsem kousek od Hanzlíka. Na lavičce, zpíval s milovanou Kubiškou Modlitbu pro Martu. Drželi jsme se s Pavlou za ruce a tekly nám slzy. Byl to jeden z nejemotivnějších zážitků mého života. Chvíli poté projely po magistrále policejní transportéry s radlicemi, tak to davem trochu zašumělo, ale ani nepřibrzdily.

Další den se probudilo i Ústí. Přivezli jsme z Prahy všechna ta dnes vysmívaná hesla a pak je vyřvávali při průchodu městem. Ty první dny byly neskutečné. Po nocích jsme stále dělali letáky na koleni, protože z kolejí byly odvezeny všechny kopírky, lehával jsem mezi Pavlou a Jindřiškou a poslouchali jsme zprávy z Rumunska, snili jsme o společnosti Havlovy lásky, chodili jsme na demonstrace, stál jsem se dárcem krve, chodili jsme pracovat, aby nás dělnická třída nenařkla, že se jen flákáme (já v lékárně a dětském domově) … ale pak se najednou objevili divný lidi, kteří nám revoluci ukradli. Jeden se jmenoval Klaus a druhý Zeman. To už je nadsázka, vidění situace s odstupem. Pravdou je, že asi po dvou měsících nás nikdo nepotřeboval.

Informace z oslav 17. listopadu v České Lípě budou v příštím deníku.

Příští týden se volí nové vedení města. A já včera zapomněl, že je pošta zavřená, tak jsem si zase udělal pár fotek našeho Severu. Aby nové vedení města vědělo, že řadu obyvatel více zajímá, jak vypadají sídliště, než jestli budeme mít novou knihovnu, nové divadlo, nový bazén … To není nějaká zapadlá chodba, to je okolí pošty.

A na závěr jedna poetická píseň věnovaná zmíněnému Státnímu svátku.

Nahoru

Komentáře

Re: 38/2018

Už je to dávno, skoro jako by to nebylo. O demonstrace jsem přišel, protože jsem listopad trávil ve špitálu. ob den služba, stejně tak každý druhý víkend. Když bolševík po týdnu povolil, na vizitě říkám pacientům: Vy si tu klidně ležíte a venku je revoluce. Jeden se zvedl, šel telefonovat a pak že musí být propuštěn, že musí za Vaškem Malým. Později jsem zjistil, že byl z Cibulkových seznamů.
Objekt pošty - je to bývalý Horník? Byl zprivatizován v malé privatizaci - mám dojem, že je v soukromých rukou i s poštou. A teď se bojím pokračovat, narážet na seznamy. Už se to pomalu zase vrací, že by se to nemuselo někomu líbit, pokud bych byl konkrétní.
Ještě jednu vzpomínku, občas jsem se po dvou dnech ve špitálu stavil v Bílé růži na jedno, dvě. Když odstoupila vláda, tak jsme tam vykřikovali různá hesla a mne pořád napadalo jediné : Vykořenit. Po 29 letech mi připadá, že se spíše vykořeňují ty ideály listopadu. 17.listopadu ti vyvolení vyměnili pendreky za kytice.

Nahoru

Re: 38/2018 Pane doktore, tak jak!?

Pane doktore, není to jednoduché! Dnes jste zde a jinde zde dal tři komentáře, asi v důsledku euforie po ustavujícím zasedání nového zastupitelstva České Lípy, patrně euforie posílené i jinak, což sám víte, že byste neměl (jak říká nejeden Váš odborný kolega znalý problému)... Vaše výjimečně občasné komentáře jsou svým způsobem vypovídající, sem tam dokonce i srozumitelné...

Nová politická garnitura našeho města se ve středu oficiálně chopila vesla. Několik bývalých super vlivných a dokonce radních v novém zastupitelstvu stále budou zasedat, byť nově v opozici. Vy mezi nimi! Mimochodem, Vaše slova z nedávné doby na téma tzv. staré a nové ODS mezi mnohými Vašemi straníky byla vnímána velice nelibě. Za neuvěřitelně hloupá Vaše slova označila také bývalá starostka za ODS, paní Hana Moudrá. Buďme upřímní, Vy jste na čelných postech města byl takřka ze všech nejdéle, dokonce jako radní, statečností jste vskutku neoplýval...

Uvidíme, jak v nové situaci, nyní opoziční, budete mužem na svém místě, zastupitelem, kterého si lze vážit, bez ohledu na koaliční či opoziční post! Třeba střídmě a věcně okomentujete údajné nové pašalíky ve vedení města a jiné: mj. nový čtvrtý uvolněný člen vedení města a radní, konflikt zájmů radních Volfová x Volf, starostka kontra místohejtmanka, rada města v poměru: 4:3 = Ano: Živá Lípa plus pojistky dvou dalších koaličních partnerů atd. atd. To by zde mohlo být mnohem zajímavější...

Krásný den i bez skalpelu :)
P.S.: dodatečně upraveno autocenzurou.

Nahoru

Re: 38/2018 Pane doktore, tak jak!?

CL21 . kdo to asi je ? Napadá mne cca 5 jmen, ale nerad bych někomu ublížil. Že nejsem statečný ? Že se musím snažit, abych byl alespoň paní magistrou popliván. Dolů to jde rychleji - 2006 ODS 35,34% a 11 mandátů, v roce 2010 ODS 19,60 % a 5 mandátů do poslancké sněmovny 2013 ODS 5,52 % a 0 mandátů. Ale já byl odejít z předsedy místní ODS v roce 2003 a nahrazen Hanou Moudrou, ale to ještě nebyla mgr., to až při práci ve vedení města. Takže sorry jako.
Takže nejsem žádný guru,jsem v zastupitelstvu, protože se najdou voliči i opačného názoru, než má cl21.

Nahoru

Re: 38/2018 Pane doktore, tak jak!?

Pan zastupitel Tejnora nás potěšil, komentoval, obsahem reakce tradičně nepřekvapil. Oproti nám autocenzuru nemusí. Nabídl nám svůj oblíbený nápoj (bylinkový čaj), žel zjevně přidal trochu více otrušíku. V našem příspěvku o třech odstavcích je pouze jednovětá zmínka o paní Moudré, pan Tejnora naopak dotyčné věnuje takřka celý komentář. Poněkud ve stylu současného českého premiéra, k tomu osobitě "galantně" (dokonce i titul Mgr. irituje), což v českolipské ODS nebylo a není nic nového; příklady vynecháme, nejsou meritem věci...

Dvě poznámky:
1) Pana zastupitele napadlo pět jmen, správně spíše bude to šesté. Kdož ví, třeba bychom panu Tejnorovi hlas ve volbách také dali, jako doktora ho máme rádi, ale volič musí mít trvalý pobyt v ČL.
2) Názorů pana zastupitele na současný (povolební) stav v ČL, jak jsme ostatně v našem komentáři napsali, bychom si (oproti špinavému prádlu ODS) cenili a vážili mnohem více!

Nahoru

Re: 38/2018 Pane doktore, tak jak!?

Naše rodina má pana doktora ráda, máme osobní zkušenosti, lékařské! Je nám také ctí, že naše mléčné a masné produkty pan doktor stále vyhledává... Nejsme jeho voliči, pobyt máme v NB. Jeho komentářům na I-N občas také nerozumíme, možná píše ve spěchu nebo unavený... Prostě má svoje léta, věk se nezastaví, tak tomu chceme rozumět...

Nahoru

Re: 38/2018

Pan doktor Tejnora to píše správně - pendreky se vyměnily za kytky! Máme eko farmu, ctíme vše od přírody, tedy i květiny. Netleskáme vyhazování květin do košů, stejně tak netleskáme, že agenti STB a stejně tak takřka fašouni a jim podobní se nestydí pokládat květiny... Mnozí svobodu a demokracii vnímají po svém... Jinak pochybuji, že "CL'21" někdo odpoví, to tady není zvykem, prostě jsme již po volbách...

Nahoru

Re: 38/2018

Pan Bárta zavzpomínal, pokritizoval objekt - nevím zda ještě patří panu Legezovi a připojil odvážnou písničku. Já jen také zavzpomínal na jednoho aktivního konfidenta z listopadu 89, na to, že malá privatizace nedokázala vždy vybrat vzorného vlastníka a pak, že po 36 hodinách ve špitále jsem se stavil v Bílé Růži na jedno na dvě. Byla tam zajímavá společnost, včetně uvolněného zastupitele, váženého pana doktora atp. Smutné je, že jsou většinou již mrtví a Bílá Růže zavřená.
Špinavé prádlo ODS - bylo by lepší konkretně označit to prádlo. Politika je nespravedlivá, ale když jde výsledek od deseti k pěti, musí se vyměnit vedení, i když za to třeba nemůže. Protože samotná značka ODS už nebyla zárukou nějaké funkce, ti chytřejší vyměnili raději stranu.
A nakonec k ustavujícímu zastupitelstvu - řekl to celkem dobře pan doktor Riedl, ukáže se za 4 roky u voleb.

Nahoru