39/2018

Verze pro tisk |

Doba temna skončila, chtělo by se napsat. Ve středu složili slib noví zastupitelé a hned zvolili nové vedení města, včetně starostky a dvou místostarostů.

Připomeňme si, že novou starostkou České Lípy se stala Jitka Volfová (ANO). Prvním místostarostou byl zvolen Jaroslav Turnhöfer (Živá Lípa) a druhým bude Martin Brož (ANO). Uvolněným radním se navíc stal Michal Prokop ze Živé Lípy.

Radu města tvoří: Jitka Volfová (ANO), Martin Volf (ANO), Martin Brož (ANO), Roman Hejna (ANO), Jaroslav Turnhöfer (Živá Lípa), Štěpán Slaný (Živá Lípa) a Michal Prokop (Živá Lípa).

Jak jsem už psal po skončení voleb, za sebe jsem spokojený. V zastupitelstvu je velké množství lidí, kterým důvěřuji. O Lípě píši více než patnáct let. Vím, kdo se o dění ve městě skutečně zajímá a kdo se jen chodí předvádět na akce, případně nikam nechodí.

Pozitivně vnímám hlavně kandidáty Živé Lípy, případně Piráty a některé další jednotlivce. ANO je v tomto směru pro mě neznámou, její kandidáti se svezli s celonárodní (pro mě stále nepochopitelnou) oblibou Andreje Babiše. Jestli se předsedovi vlády něco nedá upřít, pak skvělé PR a výběr osobností. Zmíněné PR přenesl do regionů. Jitku Volfovou považuji za osobnost, která bude oblíbenější než končící starostka. A bude se umět lépe prodat. Ví, kde se má vyskytnout, jak se nechat vyfotit, její facebook není nikdy mrtvý. Ale jen o tom to není.

Věřím, že z mého pohledu pisálka největší slabina města – totiž neschopnost normální komunikace – bude odstraněna. Proto jsem psal o konci doby temna. Jak rychle se podaří opravit chodníky, revitalizovat sídliště, zajistit novou knihovnu, nové divadlo, vyřešit problém s tisíci zahraničními dělníky, budeme moci zhodnotit až po několika letech. Ale z hlavních tahounů koalice cítím velkou vůli a nadšení. Cítím pozitivismus.

Poprvé za dobu, co píši, nebude o městě rozhodovat ODS. Beru ji za už tradiční stranu, ale Lípě momentálně nemá moc co nabídnout. ČSSD se na výsluní moc neohřála, i když znovu opakuji, že zdejší ČSSD nedopadla tak špatně jako ve zbytku republiky. Ale Romana Žatecká nepřesvědčila. Příliš se všemi válčila a věřila lidem, kteří se k ní přisáli. Pár let v opozici těmto stranám prospěje. Třeba se zkonsolidují, nasají nové lidi. Nepovažuji za nějak moc prospěšné do budoucna, kdyby definitivně skončily v nějakém pomyslném propadlišti dějin.

Ještě se vrátím k Andreji Babišovi. Já bych si vážil členů ANO, kdyby i na regionální úrovni dokázali jasně říct, co si vlastně o svém předsedovi myslí. Přece nemůže někdo ANO považovat za demokratický subjekt, když jeho členové mlčí k chování, minulosti, současnosti, povaze svého předsedy. Osobně bych byl rád, kdyby Jitka Volfová telefonní číslo na Andreje Babiše neměla. Kdyby nám vládla bez konzultací s ním. Ale pak nevím, jestli má smysl chtít ta nová divadla, knihovny apod. Nejsme snad ještě tak daleko, aby se bez největšího magnáta v zemi nedalo nic postavit?

Možná jsme. Uvědomil jsem si, že za vlády Babiše se mi zvýšil plat největším skokem v životě. A prý se ještě zvýší. (Byť ty skoky jsou vždy o něco menší, než se píše v novinách.) Možná dosáhne i šedesáti procent průměru vysokoškolsky vzdělaných lidí v Česku. Prakticky si nás kupuje všechny, ať už k němu sympatie chováme nebo ne.

Už filozofuju. Přitom je takových témat. Opravdu se prodal hotel Merkur a bude z něj ubytovna, jak proletělo sociálními sítěmi? Proč do bývalé lékárny chodí bočním vchodem Mongolové? A fakt do Lípy přijde dalších tisíc cizinců?

Přihřeji si jednu svou starou Štafetu – v Novém Boru do konce roku vystavuje rytec Arno Čančík (upozorňovali jsme zde).  Mihnul se i mou Štafetou – opravdu zajímavá osobnost Českolipska.   

A malé genealogické okénko na závěr. Ve čtvrtek po rodičáku jsem se odreagovával prohlížením matrik a narazil jsem na skutečnost, že z naší větve na Mladoboleslavsku se odštěpili nějací Riedlovi. Ráno mi to nedalo a volal jsem našemu staronovému zastupiteli Janu Riedlovi a ptal se ho na jeho babičku, dědu i tetu. A ano. Jsme příbuzní, byť náš společný předek pochází z osmnáctého století. A ještě více mě potěšilo, když mi napsal: „Nyní ale pro Vás zřejmě zajímavější postřeh. Můj strýc Josef Rýdl, nar. 1903 v Čižovkách, učil češtinu a němčinu v letech 1929-1937 na gymnáziu v České Lípě a po osvobození do 25. 2. 1948 vedl gymnázium jako ředitel. Prakticky v okamžiku převratu musel odejít a dále učil v Mladé Boleslavi.“

Pátrání v matrikách je jedno z největších dobrodružství mého života.

Když jsem nyní hledal nějakou ilustrační fotku z uplynulého týdne, uvědomil jsem si, že jsem slíbil pár slov o oslavách 17. listopadu v České Lípě. Byly důstojné. Byť nostalgie na mě nepadla. Spíše mi udělalo radost, že se na náměstí dostavilo hodně mých studentů. Líbilo se mi slovo naší paní ředitelky Heleny Paszekové.

Nahoru

Komentáře

Re: 39/2018

Jen jestli doba temna náhodou právě nepřichází pane Bárto:-). Stručně z ustavujícího zastupitelstva města Česká Lípa:
Jsem toho názoru, že starostou města má být lídr nejúspěšnější volební strany, a proto jsem ve volbě starosty podpořil Ing. Jitku Volfovou. Byla zvolena hlasy všech 25 zastupitelů. Nepříjemně mě překvapilo, že nová koalice si prosadila vytvoření nového čtvrtého placeného postu, a to uvolněného člena rady města. Když to nebylo potřeba do teď, tak je to podle mého názoru vyhazování peněz. Uvolněný radní pan Bc. Michal Prokop bude stát město každý měsíc v superhrubé mzdě 81 352,- Kč.
Pak mě překvapilo, že nejméně práce podle schválených kompetencí bude mít 1. místostarosta Ing. Jaroslav Turnhöfer. Za velmi nestandardní považuji to, že do sedmičlenné rady města byl zvolen manžel starostky Ing. Martin Volf, navíc byl zvolen i předsedou finančního výboru. Je úplně běžné, že u zapsaných spolků a podobných organizací stanovy zakazují, aby v jednom orgánu byli příbuzní v řadě přímé, manželé, sourozenci atd., jak je vidět, v České Lípě to nikomu nevadí. Navíc v tom vidím potencionální střet zájmů, když má starostka v kompetenci i finance města. Ale co se divím, jestli Babiš chce řídit stát jako firmu, tak Českou Lípu bude starostka asi chtít řídit jako rodinu:-). Všem chci dát ještě na vědomí, že už nemám e-mailovou adresu raninec@mucl.cz, (i když jsem byl s úřadem dohodnutý, že bude i nadále funkční), protože ještě v průběhu ustavujícího zastupitelstva mi jí údajně na pokyn nové starostky informatici zablokovali. Takže se bohužel už nedostanu ke kontaktům, e-mailům ani kalendáři. Pokud mi bude někdo psát, tak prosím už jen na e-mail juraj@raninec.cz, telefon mám 777 554 765.
Juraj Raninec, zastupitel města Česká Lípa

Nahoru

Re: 39/2018

Nadměrné bobtnání státní a veřejné správy je v zjevném kontrastu s podnikatelským sektorem, v němž se většina firem pomocí racionalizačních opatření důsledně snaží o snižování počtu zaměstnanců na jednotku objemu výkonů. V České Lípě přibyl uvolněný radní, v Turnově mají nově dokonce tři místostarosty! Třetí z nich - známý majitel pekáren Jiří Mikula - je sice neuvolněný, avšak mzdové a režijní náklady na jeho činnost jistě nejsou zanedbatelné. Podobné tendence lze, bohužel, pozorovat i v dalších městech. Je s podivem, že si to voliči nechají líbit, když tomu na rozdíl od dění v centrálních úřadech přihlížejí zblízka. Uvědomují si, že zvýšení nákladů na správní aparát bude mít za následek snížení prostředků v jiných potřebných oblastech, např. na investice? Nový Bor, jenž si nadále v pohodě vystačí s jednou místostarostkou, se tak mezi obcemi stává bílou vránou resp. čestnou výjimkou.

Nahoru

Re: 39/2018

Na dvě vámi zmíněné věci jsem upozorňoval v předchozích denících. Co se týká Michala Prokopa, tak v něj vkládám určité naděje, ale nevím, jestli jde spíše o politický krok směrem k Živé Lípě anebo o skutečnou potřebu. Jako v jiných věcech to ukáže spíše čas. Ono je otázkou i to, jestli potřebujeme tolik zastupitelů, když někteří vždy byli jen do počtu. 

Nahoru

Re: 39/2018

Výkon veřejného funkcionáře je těžko měřitelný. Tedy proti nákladům za 4 roky ve výši 3,9 mil na uvolněného radního bude obtížné doložit nějaký konkrétní profit pro město. Voliči to buď uvěří, nebo změní své volební preference.
Dále je množství výborů, kde jejich hlavní činnost je rozdělení grantů.Tedy přerozdělování veřejných peněz, které samo o sobě má své nezanedbatelné náklady. Nepamatuji, že by výbor svým usnesením indukoval nějaký podmět pro zastupitelstvo. Spíše si žijí svým vlastním životem.
V počtu zastupitelů je Lípa spíše na menším počtu, než je obvyklé. V malých obcích se pak stane, že ze 7 nebo 9 zastupitelů o budoucím starostovi rozhoduje právě ten jeden na vážkách. Pokud je dostatečně drzý, řekne si co za to chce, nebo naopak dostane slib neodolatelné nabídky, třeba na uvolněného místostarostu.
Omlouvám se za obecnost, pokud by se to zdálo málo srozumitelné.

Nahoru