Lípa bezobal a kavárna je návrat k prvorepublikovému koloniálu

Verze pro tisk |

Jan Soukup, profesně odborník na e-shopy a online marketing, nosil koncept bezobalové prodejny v hlavě několik let. Jediné, co věděl, že obchod nechce otvírat v přesycené Praze, ale v místě svého budoucího, nového bydliště. Před rokem se s rodinou přistěhoval do Stvolínek a tak padla volba na Českou Lípu, konkrétně na Škroupovo náměstí do bývalého prostoru kavárny Kocour. Velikost prostoru i zkušenosti jiných živnostníků v republice daly impulz ke spojení a vzniku obchodu Lípa bezobal a kavárna, ve kterém si nakoupíte potraviny a suroviny všeho druhu bez obalu, na váhu a do vlastních nádob nebo si vypijete výbornou kávu.

Jak jste přišel ke konceptu bezobalové prodejny?
Je to jednoduché. Ve světě je tento trend již mnoho let. V Čechách na něj narazíte na několika místech. Mým cílem bylo a je vybudovat obchod ve stylu prvorepublikových koloniálů. Obecně se bezobalovými obchody vracíme ke konceptu, který tu v minulosti byl. V současné době má však obchod důležitý ekologický aspekt. Nevytvářet zbytečně další plastové obaly. Právě bezobal je jedna z možných cest, jak zbytečně nezahlcovat planetu plasty.

Váš sortiment však netvoří pouze základní potraviny bez obalu. Na co dalšího k vám návštěvníci mohou zavítat?
Nabízíme klasickou nabídku kávy, od espressa, cappuccina, latte, flat white, v horkých měsících také kávu na led, tedy Ice Coffee. Frappé neděláme, to patří do jiných podniků. V úterý a ve čtvrtek bereme sladké koláčky z Koláčkárny u Salvátora z Jablonného, ve čtvrtek zaváží Řemeslná Koláčkova pekárna z Janova nad Nisou žitné kváskové chleby. Každé pondělí je vynikající raw veganský koláč. Vše tohle vzniklo za pochodu. Snažíme se vybírat lokální dodavatele s návazností na lokální ekonomiku.

Jaké rozšiřující aktivity plánujete?
Od začátku nebyl můj koncept pouze o bezobalu a kavárně. Tím, že se zabývám divadlem a věnoval jsem se i muzice, těším se, až po rozjezdu provozu budu jednou týdně nabízet prostor kavárny nebo terasy osvětovým akcím s různými zajímavými lidmi. Chtěl bych, aby se vše protnulo s konceptem bezobalu nebo kavárny, ale také se zdravou výživou, cestováním, knížkama, hudbou. Těch možností je spousta. Díky zapojení brigádnic z gymnázia se například uspořádala na terase burza oblečení. S jednou z brigádnic chystáme nyní komplexnější program. Těšte se.
 

Nahoru