Pět otázek pro starostku České Lípy (16/2019)

Verze pro tisk |

Která školní hřiště jsou otevřená veřejnosti? Kde přibydou kamery? Kolik bylo nominovaných na Poděkování starostky?

Většina škol má velmi kvalitní hřiště. Jaká je v současnosti přístupnost těchto hřišť pro veřejnost? Tento týden se otevřelo další u školy v Tyršově ulici. I mně se stalo, že jsem byl z některého z hřišť nevybíravě vyhozen, přestože jsem nedělal nic jiného, než běhal.

Veřejnosti jsou přístupná hřiště na základních školách Sever, Lada, Slovanka a Špičák. Nově zrekonstruované hřiště na ZŠ Dr. M. Tyrše bylo opravované primárně pro potřeby školy, nicméně jeho otevření pro veřejnost může být předmětem dalšího jednání. Vím, že v minulosti tam lidé z okolí byli zvyklí chodit. Využívání školních hřišť se řídí provozním řádem, který má každá škola nastaven trošku jinak, na hřiště pak dohlíží správce. Hřiště a vybavení na nich nejsou levnou záležitostí, takže je důležité, aby škola dbala na pořádek a maximálně se snažila majetek udržovat v dobrém stavu a zároveň zajistila pro návštěvníky hřiště bezpečí. Ne každý, kdo na hřiště přijde, se však chová tak, jak by měl. Takže se možná v minulosti mohla nějaká špatná zkušenost svézt i po vás, když píšete, že jste byl „nevybíravě vyhozen“. Nicméně myslím, že vždy se dá vzájemně domluvit, když se obě strany chovají slušně.

Koukal jsem se, že se rozšířil kamerový systém. Mimo jiné bude kamera i před Luxorem, kde je běžnou praxí, že si nezletilí udělají na lavičkách malé bary a v klidu se opíjejí na veřejnosti. Bude městská policie v tomto směru aktivnější?

Městská policie se vždy snaží zaměřit se na oblasti, kde dochází k problémům nebo zvýšenému počtu přestupků. Samozřejmě ale nemůžou být vždy všude, protože počet strážníků ve službě je omezený. V práci by strážníkům tak měly pomoci kamery. Kromě baru Luxor přibydou kamery ještě na parkovišti u bývalých třech devítek, kde často dochází k potyčkám, a k bývalému obchodnímu centru na Holém vrchu. V Dubické ulici již nová kamera nainstalována je. Všechna tato místa byla vytipována na základě bezpečnostní situace a věříme, že přispějí k většímu klidu v daných lokalitách či přinejmenším efektivnějším postihům tamních potížistů.

Měl jsem z letošního Poděkování starostky radost, samozřejmě kvůli Tomášovi Hoskovcovi. Kolik se sešlo návrhů? Bylo těžké vybrat?

U těchto typů ocenění je vždy těžké vybírat. Nemáte totiž k rozhodování žádný přesný metr, žádná kritéria, podle kterých byste mohl rozhodovat. Zkuste porovnat trenéra šachu s pečovatelkou. Kdo z nich má větší zásluhy? Letos se navíc sešlo velmi mnoho nominací, celkem 17. Zase ale nemůžete ocenění dát úplně všem, protože by pak ztratilo svou váhu. Snažila jsem se tedy vybírat tak, abychom mezi oceněnými měli zastoupené různé sféry lidské činnosti, ať už je to sport, kultura, zdravotnictví nebo pomoc druhým. Osobně si vážím každého nominovaného, proto máme vždy pro všechny připravené drobné dárky, aby neodcházeli s prázdnou. Jsem moc ráda, že se díky tomuto ocenění dozvím o spoustě zajímavých lidí, kteří v tichosti a často bez nároku na honorář vykonávají záslužnou činnost pro ostatní a tím i pro naše město. Ještě jednou jim za to patří mé velké poděkování. A pokud smím vyslat směrem k těmto lidem jedno přání, prosím, vytrvejte v tom, co děláte!

Blíží se výročí Sametové revoluce. Můžete se se čtenáři podělit o svůj zážitek z roku 1989?

V roce 1989 bylo mému synovi 1,5 roku a právě jsem nastoupila do práce. Ač jsem byla velmi mladá, období útlaku a nesvobody v komunistickém režimu jsem vnímala velmi negativně. Když se věci daly do pohybu, upřímně jsem měla strach. Strašně jsem si přála, aby vše dopadlo dobře a hlavně, aby nebyla válka. V minulosti totiž nedopadly podobné pokusy o převrat úplně dobře a třeba i v jiných zemích se neobešly bez vojenského konfliktu. Byla jsem však šťastná, že vše nakonec proběhlo relativně v klidu a společenská změna se povedla. Je teď na nás, abychom myšlenky, kvůli kterým před třiceti lety lidé bojovali za svobodu, stále udržovaly při životě. Aby ti, kteří za svobodu bojovali, věděli, že to všechno mělo smysl.

Prostor pro vaše téma:

Českolipský výrobek roku

Možná jste už zaznamenali, že jsme ve čtvrtek 3. října slavnostně vyhlásili vítěze prvního ročníku soutěže Českolipský výrobek roku. Absolutní vítězkou mezi dalšími 26 výrobci, kteří do soutěže přihlásili celkem 98 výrobků, se stala Michaela Bílková z České Lípy. Vítězství si vysloužila svým jahodovým extra džemem s bezovým květem. Kromě plakety s označením ocenění si paní Bílková odnesla šek na 20.000 kč a samolepky k polepení svých výrobků. Vybrat mezi tolika krásnými výrobky jeden vítězný bylo těžké, členové naší odborné poroty se při rozhodování opravdu zapotili. Nicméně jsem moc ráda, že město prostřednictvím našeho Regionálního turistického informačního centra tuto soutěž vyhlásilo. Díky ní jsme objevili spoustu šikovných lidí z regionu, které můžeme propagovat a dál s nimi spolupracovat.

Nahoru