Lípa Musica pokračuje v Německu i mistrovským dialogem v Č. Lípě

Verze pro tisk |

18. ročník Lípy Musicy bude pokračovat v pátek koncertem s libereckým dětským sborem ZUŠ Severáček v pátek 20. září v Žitavě, v prostorách místního Johanniskirche. Krásné dětské hlasy, vysoká umělecká úroveň a především úsměv a radost ze zpěvu, tím vším už více jak šedesát let obdarovává své posluchače doma i za hranicemi Severáček, liberecký dětský sbor ZUŠ. Od svého založení v roce 1958 představuje Severáček velkou sborovou rodinu dvě stě padesáti děvčat a chlapců od čtyř do osmnácti let. Za více jak půlstoletí své existence prokázal Severáček své mimořádné kvality mnohými vítězstvími na domácích i zahraničních soutěžích. Nadšené ovace publika provázely sbor na třech kontinentech, kde se doposud představil. Severáček navíc dramaturgicky propaguje i soudobé kompozice, což prokáže i žitavským vystoupením, na programu zazní díla českých a německých autorů coby mariánská hudební pocta za hudebního doprovodu hostů sboru v čele s hornistkou České filharmonie Kateřinou Javůrkovou.

„Na tento koncert se velmi těším už proto, že jsem měla volnou ruku při výběru hostů našeho koncertu. Možnost sezvat si opravdu skvělé hudebníky mě inspirovala k výběru skladeb, které obvykle na našich koncert publikum neslyší. Mnohé kompozice jsou tak v našem repertoáru nově, dvě skladby jsem musela pro dětský sbor a basové a hornové sólo upravit. Hosty koncertu jsou totiž mladý a nesmírně nadaný basista Josef Kovačič (musím se pochlubit, že je absolventem Severáčku). Jsem přesvědčená, že v budoucnu o něm hodně uslyšíme. Dvě skvělé hornistky Kateřina Javůrková a Hana Šuková doprovodí Severáček a také zahrají sólově za doprovodu naší klavíristky Evy Dvořákové. V programu pak zazní skladby především skladby Antonína Dvořáka, Johannesa Brahmse a autorů dvacátého a jednadvacátého století v málo slýchané kombinaci dětský sbor – basové sólo – lesní rohy a klavír, využijeme ale i nádherné majestátní varhany Johanniskirche. Věřím, že se naše vystoupení v rámci festivalu Lípa Musica bude publiku líbit,“ upřesňuje sbormistryně Silvie Pálková.

Možnost rezervovat vstupenky i místa v autobuse je na tento koncert stále k dispozici.

V sobotu 21. 9. je na programu festivalová premiéra v klášteru St. Marienthal nedaleko Ostritz, kde se představí Tiburtina Ensemble se svým programem věnovaným inspirativní osobnosti Hildegardy z Bingenu. Tato německá magistra, abatyše, mystička, skladatelka, spisovatelka a snad i léčitelka výrazně zasáhla do kulturního vývoje do 12. století. V dnešním slova smyslu renesanční bytost obdařená nadpozemský mi viděními a Božím vnuknutím, která však zároveň byla bytostí zcela realistickou a pragmatickou, stojící si pevně za svými názory na svět a církev. Množství jejích duchovních skladeb představuje svébytný skladebný proud inspirovaný jednohlasou tradicí gregoriánského chorálu, ovšem zcela se vymykající své době, na který se nepodařilo nikomu navázat. Texty zpěvů jsou ovlivněny jejími mystický mi vizemi, často citují „Živoucí světlo“, jímž byla ve svých vizích oslovována. Hudebně náročné melismatické, často až virtuózní skladby s obrovským rozsahem akcentující věčnou ženskou otázku doplní improvizovaný doprovod na strunné drnkací nástroje (dulce melos). Tento koncert je vyprodaný, kapacita autobusu je již naplněna. Koncert bude navíc pro zájemce předcházet prohlídka kláštera, která se uskuteční od 16.45 hod.

Druhý festivalový týden otevře první českolipský koncert. V pondělí 23. září se v bazilice Všech svatých představí poprvé umělecký garant letošního ročníku houslista Josef Špaček, a to společně s houslovou hvězdou – světovým sólistou a koncertním mistrem Berlínských filharmoniků – Noahem Bendixem-Balgleyem. Josefa Špačka, výtečného houslistu a současného uměleckého garanta Lípy Musicy, jenž okouzlil festivalové publikum již několikrát, netřeba představovat. První houslista Berlínské filharmonie Noah Bendix-Balgley elektrizuje své publikum nejen na orchestrálních koncertech, ale také jako fenomenální sólista a komorní hráč s neobyčejně vášnivým přednesem na pódiích od Evropy po zámoří. Navíc se mistrně věnuje i klezmeru...

Já jsem se s Noahem potkal na jedné houslové soutěži v americkém Indiannapolisu, kde jsme oba dva postoupili do semifinále. Ale ani jeden z nás se potom nedostal do finálového kola. Jedna z porotkyň této soutěže Pamela Frank, velmi významná houslistka, nás pozvala na takzvanou “looser party” a tam jsem se s Noahem poznal trochu blíž. To bylo naše první setkání. O několik let později se Noah zúčastnil soutěže Královny Alžběty, kde postoupil až do finále, takže je také laureátem této soutěže. Současně začal působit jako koncertní mistr v Pittsburghu a já jsem měl podobnou cestu jako on. Také jsem v té době začal hrát v České filharmonii a na soutěž Královny Alžběty jsem jel až čtyři roky po něm a také jsem skončil jako laureát této soutěže. Takže jsem ho vždy měl “na radaru”. A potom během jedné zimy, to bylo o vánočních svátcích, kdy jsme oba dva byli pozváni na festival v americkém Renu, a tam jsme vůbec poprvé spolu hráli v jednom koncertním programu. Myslím si, že jsme si docela padli do noty. Dobře se mi s ním spolupracuje, protože nás spojuje podobná cesta. Oba dva působíme v orchestru, máme ambice sólistické a oba máme rádi komorní hudbu. Noah navíc žije v Berlíně, takže je to kousek, takže jsem neváhal a hned jsem mu volal, když jsme plánovali koncert pro dvoje housle“, říká Josef Špaček.

V dialogu s Josefem Špačkem však Noah Bendix-Balgely představí klasické kompozice od baroka reprezentovaného Leclairem až po kompozice maďarského skladatele Rózsy či Belgičana Ysaÿe, které patří ke skvostům světové hudební literatury určené pro dvoje sólové housle.

Josefa znám celou řadu let a velmi obdivuji jeho hru na housle. Poprvé jsme se potkali na mezinárodní hudební soutěži. Ani jeden z nás tehdy bohužel nevyhrál, ale záhy na to jsme získali svá první místa jako koncertní mistři – Josef v České filharmonii, já v Pittsburgu. Josef je skvělý muzikant a houslista a já se zájmem od té doby sleduji jeho kariéru. Už jsme spolu hráli na jednom komorním festivalu a velmi jsme si to užili. Už tehdy jsem uvedli Ysaÿe, kterého představíme i na Lípě Musice. Na naši spolupráci s Josefem se opravdu moc těším a stejně tak na to, že představíme zajímavé kusy pro dvoje housle, které nejsou publiku až tak známé…, říká Noah Bendix-Balgley.

Tento koncert bude přecházet premiérová moderovaná diskuse s umělci, která se uskuteční v bazilice od 18 hodin. Tu můžete navštívit na základě platné vstupenky na koncert. V prodeji je posledních pár kusů vstupenek. Více informací na www.lipamusica.cz.

alt
alt
alt
alt
Nahoru