Niterně expresivní večer s violoncellem v Doksech

Verze pro tisk |

V sobotu 19. října se uskutečnil festivalový návrat na dokský zámek po jeho zasloužené rekonstrukci. Zaplněnému Rytířskému sálu se v rámci 18. ročníku MHF Lípa Musica představila současná ikona německé violoncellové školy Julian Steckel. Umělec oplývající výjimečným interpretačním kouzlem provedl náročný sólový recitál, pro nějž si vybral díla Bacha, Dutilleuxe a Kodályho.

Setkání s charismatickým umělcem, který je nejen brilantním virtuózem s udivující technickou perfekcí a jistotou, ale svou hrou předává publiku energii a emoce a podle svých slov odhaluje své zranitelné nitro, bylo pro festivalové publikum očekávaným zážitkem. Stecklova indispozice zabránila jeho debutu v rámci festivalového sextetu, avšak svůj recitál provedl již v plné síle. Úvod večera patřil třetí Bachově suitě C dur, populárnímu dílu mezi violoncellisty, které dalo ve Stecklově interpretaci vyniknout obdivuhodné paletě technických prostředků, se kterými Bach v tomto kuse dokázal pracovat, i působivé intimitě.

Druhým číslem večera bylo dílo francouzského soudobého skladatele Henriho Dutilleuxe, které zkomponoval na objednávku Mstislava Rostropoviče a které si pohrává se jménem významného švýcarského mecenáše Paula Sachera. Dílo svou estetikou ostře kontrastující s úvodním Bachem dalo Steckelovi příležitost rozvinout více expresivní barvy. Zaujal citem pro detail, brilantní modulací tónů i široce rozvinutou dynamickou škálou. Rozervanost díla byla v podání Steckla strhující a fascinované publikum natolik soustředěné, že by byl slyšet i pověstný spadlý špendlík...

Popřestávkový program nabídl Kodályho Sonátu b moll, op. 8, dílo uherského temperamentu se slyšitelnými ozvuky impresionistů, Bartóka i lidového folklóru, jehož byl Kodály znalcem. Brilantní virtuózní pasáže, sytě barvitý zvuk Stecklova cella a emoce doslova prýštící z umělcových strun korunovaly dokský festivalový večer na grandiózní umělecký zážitek ojedinělý svoji niterností i expresivitou. Ovace vstoje následovaly po doznění poslen'dního tónu a byly více než zasloužené. Bravo Steckel!

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru