Na sklářských slavnostech se tančilo i nakupovalo

Verze pro tisk |

Na Sklářských slavnostech v Novém Boru se o víkendu sešlo několik tisíc návštěvníků. Důvodem byl nejen bohatý kulturní program, ale i krásné letní počasí. Díky výročí místní sklářské školy a několika vernisážím výstav se náměstí stalo místem setkání sklářů a výtvarníků z celého světa.

Dokonce i australští a američtí skláři, kteří jsou v Novém Boru na stáži, byli unešení nejen skleněnou krásou, ale zatančili si i v rytmu punku. Páteční program byl tradičně věnován mladým. Pořadatelé vsadili na hudební punk rockové legendy a současný objev hudební scény skupinu Čokovoko. Rychlá punková muzika skupiny E!E dostala publikum do varu. Několik desítek návštěvníků tančilo známý punkový tanec Pogo. Pro nezasvěceného vypadá tento tanec jako chaotický a někdy dokonce násilný. Lidé poskakují a vrážejí do sebe.Tancem Pogo však vyjadřují divoký a syrový styl punkové muziky. Pokud někdo upadne, ostatní mu pomohou na nohy. Pogo není boj, ale zábava. Někteří jedinci, posilněni alkoholem, však měli touhu projevit své pěvecké nadání na jevišti s kapelou a tak pořadatelskou službu museli posílit i zaměstnanci z Kultury Nový Bor, s.r.o. Vše se však obešlo bez problémů. Nad vším dohlíželi i strážníci městské policie, kteří neměli důvod k zásahu. Vrcholem pátečního večera bylo vystoupení dívčího brněnského dua Čokovoko. Věhlas sklářských slavností dolétl i do Prahy a tak se za sklem přijel podívat i známý režisér Zdeněk Troška, které ho však novoborští nenechali jen tak odejít. A každý se sním chtěl vyfotografovat.
V sobotu proběhl tradiční sklářský jarmark, kde už od ranních hodin nakupovalo několik stovek zájemců výrobky renomovaných sklářských firem nejen z Novoborska, ale i například ze Železného Brodu nebo Vizovic. Dopoledne patřilo dětem. Ti zhlédli divadelní pohádku, šermířské vystoupení či ukázky sklářských technik. Odvážní jedinci si vyzkoušeli i foukání skla, výrobu šperků malování v přírodě, obří skluzavku nebo bungee jumping.  Na své si přišli také prarodiče, kteří si odpoledne zatančili a zazpívali známé lidovky s Jiřím Horákem. Symbolickým křtem ohněm si prošel novoborský pěvecký sbor Camella, který si ve spolupráci s kytaristou Šustou připravil rockové písně. Vystoupení sklidilo zasloužený potlesk. V budoucnosti se tak můžeme těšit na další pěvecké hvězdy, které se zrodili v Camelle. Jako to potvrdila další vystupující liberecká skupina Open Air, jejíž zpěvačka byla členkou novoborské sboru a dnes už je známou sólistkou. Náměstí roztančila nejen svižná hudba romské kapely Cínovci, ale i Štěpánka Semerádová, která je mistryní republiky v tanci. Vrcholem večera bylo vystoupení, dnes už v Evropě známé berlínské kapely The Roads, jejíž členové pocházejí i z Nového Boru.

Během tohoto týdne připravíme k vydání i fotožurnál z této akce.


 

Nahoru