TIP na výlet: Objevte okolí Jetřichovic na kole

Verze pro tisk |

Z České Lípy se totiž do Jetřichovic od 16. května do 28.září o všech sobotách a nedělích a ve svátek dostanete pohodlně turistickou autobusovou linkou, která je navíc vybavena nosičem na 30 jízdních kol. Nemusíte tedy putovat po Českém Švýcarsku pěšky, ale protáhnout se můžete příjemně na kole a nepochybně toho stihnete i více uvidět. Linka číslo 469 odjíždí v osm hodin ráno z českolipského autobusového nádraží a zastavuje dále ve Sloupu v Čechách, v Novém Boru, Kamenickém Šenově, České Kamenici a na závěr v Jetřichovicích, odkud Vás pohodlně ve 14 hodin dopraví zpět do České Lípy nebo na jinou výše jmenovanou zastávku. Děkujeme Libereckému kraji, Lužickým a Žitavským horám i Českému Švýcarsku za tuto možnost a propojení našeho města s krásným blízkým okolím.

Spojení už máme, kolo si vezeme autobusem a vyrážíme na výlet. První kroky v Jetřichovicích mohou vést do místního informačního centra, kde si vedle šikovné mapy, pro případ, že by v národním parku a okolí nefungovala data, můžeme koupit drobné suvenýry. Pro vaše děti jedna ze dvou možností, jak ulehčit vaší peněžence a přivézt si z výletu plyšáka, kterého doma ještě určitě nemáte.

Středně náročný (na počet vyšlapaných kopců) okruh měřící cca 22 km máme již vymyšlený, vyrážíme z Jetřichovic krásným lesem, z něhož vane svěží místy až studený vánek a pomalu šlapeme směrem k malebné vesničce se sympatickým názvem Vysoká Lípa. Vysoká Lípa je náhorní, dnes převážně rekreační vesnička, kde stával od 16. století lovecký zámeček i významný hospodářský dvůr. Od roku 1995 je pro svou zachovanou architekturu vyhlášena vesnickou památkovou zónou. Ve Vysoké Lípě se naobědvejte, budete mít síly na další kilometry. A navíc vás zdejší výhledy do krajiny uspokojí i na duši.

Z Vysoké Lípy se vydejte po cyklotrase 3029 na rozcestí pod Šaunštejnem. Zde si můžete můžete dovolit menší zastávku a vystoupat na skalní hrad Šaunštejn, který měl v minulosti stejné majitele jako naše město, pány Berky z Dubé, a byl postaven na přelomu 14. a 15. století, aby střežil významnou obchodní stezku - Českou silnici spojující Lužici s Čechy. Z loupežnického hradu, jak se Šaunštejnu také říká, na vás za odměnu čeká nádherný výhled na České Švýcarsko, vrcholky Labských pískovců a za dobré viditelnosti snadno dohlédnete až za hranice na Zirkelstein. 

Z rozcestí se vydejte opět po cyklotrase 3029, která částečně kopíruje naučnou stezku Česká silnice až na odbočku k Tokáni. Zrovna když píšu tyto řádky a zvu Vás na výlet do krásných míst Národního parku České Švýcarsko, dozvídám se, že historické srubové lovecké chaty z 19. století, malebné atrakce národního parku, shořely. Je to obrovská škoda, buďme na cestách opatrní a k přírodě ohleduplní. Cesta po České silnici je svěží projížďkou v nádherném lese, který teď na jaře září zelení, a v němž si připadáte jako uprostřed filmových pohádkových kulis. A doslova jen zíráte, že za humny od České Lípy se můžete kochat takovou krásou. Krásu zdejších lesů objevil i režisér Bořivoj Zeman a do dřevěné chaloupky U uhlíře poslal Pyšnou princeznu Krasomilu, dřevěný přístřešek se dřevořezbami medvíďat na své cestě nepřehlédnete, vedou k němu dvě dřevěné lávky. V tak krásném prostředí odpustíte zdejší krajině i pár ostřejších výšlapů a užijete si za odměnu svezení z kopce.

Po výstupu na křižovatku pod Tokání vás čeká příjemný dlouhý sjezd do Dolní Chřibské. Přibrzděte jen u informačního centra, které se nachází v roubence U Sloupu. Z Dolní Chřibské se vydejte dál po silnici. Už vám zbývá poznat ze sedla jen Rynartice a před Jetřichovicemi při sjezdu dávejte pozor a nemiňte Trpasličí jeskyni, v níž otec a syn, Ernst a Eduard Vaterovi, vytesali v letech 1870 - 1903 postavy celkem sedmi trpaslíků a Sněhurky, kteří podle lidové pověsti zachránili místní ubožačku Ritschellovou. Od silnice vás ke skalním reliéfům dovedou schody. Minimálně děti budou z objevených pohádkových postaviček nadšené.

Náš cíl se blíží, Jetřichovice jsou již na dohled, odměňte se zmrzlinou nebo točeným pivem, počkejte na svůj turistický autobus číslo 469 a šťastně se vraťte domů do České Lípy.
 

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru