Podle ODS v Libereckém kraji je odstoupení Topolánka dobrý signá

Verze pro tisk |

Podle ODS v Libereckém kraji je odstoupení Mirka Topolánka z voleb do Poslanecké sněmovny a jeho nahrazení Petrem Nečasem dobrým signálem pro voliče, který zvýší šance strany uspět ve volbách.

Na jeho odchod z funkce předsedy strany však nejsou názory tak jednotné. Podle šéfa Senátu a krajského předsedy Přemysla Sobotky by měl sám odejít, lídr kandidátky ODS v Libereckém kraji poslanec Zdeněk Mach je ale přesvědčen o tom, že to teď nemá žádný zásadní význam.

Předseda ODS Topolánek odstoupil ve čtvrtek z prvního místa jihomoravské kandidátky do sněmovních voleb dva měsíce před jejich konáním. Podrobil se tak doporučení širšího stranického vedení. Jako celostátního volebního lídra navrhl místopředsedu Nečase a výkonná rada ODS jeho návrh většinově podpořila. Na základě dnešního doporučení rady Topolánek zváží své setrvání v čele strany.

Rezignace Topolánka na post předsedy podle Macha ale nevyřeší "dvouhlavost" současného vedení. "Je to čistě na jeho rozhodnutí," řekl. Po odchodu Topolánka, by ale na jeho místo nastoupil první místopředseda David Vodrážka, a nikoli Nečas, který stranu vede do voleb. Vše by tak Mach raději nechal až na rozhodnutí kongresu. ODS by se teď podle něj měla soustředit na volby a prezentaci svého volebního programu.

Přemysl Sobotka už v pondělí vyzval Topolánka k odchodu a nemíní na tom nic měnit. "V čele konzervativní strany, která chce tuto zemi někam vést, nemá člověk s podobnými postoji a vyjadřováním co dělat," řekl dnes ČTK senátor. I on je přesvědčen o tom, že s Nečasem má ODS šanci ve volbách uspět. "Přesvědčují mě o tom i desítky e-mailů a telefonátů od lidí a našich voličů, kteří změnu volebního lídra vítají," dodal.

Člen výkonné rady a liberecký primátor Jiří Kittner ale není přesvědčen o tom, že by změna volebního lídra straně pomohla. "Možná to přesvědčí nějaké voliče, kteří Mirka Topolánka neměli rádi, aby nám dali hlas, na druhou stranu měl ale své renomé a své voliče, a o ty jsme možná přišli," řekl dnes Kittner. Na jednání rady ve čtvrtek nebyl, protože zasedalo liberecké zastupitelstvo. Pokud jde o odchod z vedení strany, je to podle Kittnera jen na rozhodnutí Topolánka. Jinak je třeba počkat na kongres strany a nehledat jiná, krkolomná řešení. Ta mohou podle něj stranu v očích konzervativních voličů spíš poškodit než jí prospět.

Zda změna volebního lídra občanským demokratům skutečně pomůže, ale ukážou až volby. "Myslím, že je to dobré rozhodnutí, možná ale přichází příliš pozdě," řekl dnes krajský lídr kandidátky TOP 09, starosta Železného Brodu Václav Horáček. Je přesvědčen o tom, že by Topolánek měl odejít i z čela strany. "Rozhodně by tím ODS prospěl víc než nějakými omluvami," poznamenal Horáček. Právě TOP 09 a Věci veřejné jsou stranami, které by na oslabení pozice občanských demokratů mohly nejvíce vydělat.

Představitelé komunistů a sociální demokracie v Libereckém kraji dnes nechtěli příliš změny v ODS komentovat. "Je to velmi těžká situace a teprve volby ukážou, zda to bylo dobré rozhodnutí," řekl ČTK krajský předseda ČSSD, europoslanec Robert Dušek. Na případném oslabení pozice ODS podle něj jeho strana příliš nevydělá. "Jejich voliči si spíše vyberou TOP 09 nebo Věci veřejné, než by šli dát hlas nám," poznamenal. Podobně jsou na tom i komunisté. Jejich krajská předsedkyně Dana Lysáková není přesvědčena o tom, že by změna významně voliče ovlivnila. "ODS má poměrně stabilní voliče, kteří jsou ochotni leccos přehlédnout," poznamenala.

Nahoru